spring

shaapaarak

spring
social
spring

shaapaarak

وظایف مشاور منابع انسانی چیست؟

دوشنبه یازدهم 1 1399

در دنیای امروزه از این که موفقیت یک سازمان و شرکت مستقیما به استفاده درست از منابع انسانی بستگی دارد ایمان داریم. بر اساس این موضوع تقریبا تمامی شرکت ها و سازمان ها برای رسیدن به هدف خود به دنبال یک مشاور منابع انسانی هستند تا بتوانند از خدمات مشاور منابع انسانی استفاده کنند.

ما در این مقاله قصد داریم راجب شغل مشاور منابع انسانی صحبت کنیم و تمامی نکات مربوط به آن را بیان کنیم پس در ادامه با ما همراه باشید تا دیگر سوالی مربوط به مشاور منابع انسانی نداشته باشید.


مشاور منابع انسانی

در همه جای دنیا شغل منابع انسانی یک شغل با درآمد بالا می باشد. این شغل خوشبختانه در ایران نیز جا افتاده است و بسیاری از سازمان ها به دنبال این هستند که یک مشاور منابع انسانی کاربلد را استخدام کنند.

اما متاسفانه چون این شغل در ایران نوپا می باشد و زیاد جا نیفتاده است دستمزد مناسب نسبت به دستمزد جهانی برای این شغل در نظر نگرفته شده است.

به طور کلی وظایفی که مشاور منابع انسانی دارد تا حدودی بسیار پیچیده و همچنین متنوع می باشد. این پیچیدگی تا حدی می باشد که بسیاری از کسانی که تمایل دارند در این زمینه فعالیت کنند بعد از استخدام شدن و دیدن سختی کار آن را رها می کنند و در سمت دیگری مشغول به کار می شوند.

به صورت مختصر می توان وظایف مشاور منابع انسانی را به صورت زیر بیان کرد:

  • او وظیفه دارد تا آسیب شناسی وضع موجود نظام های منابع انسانی را انجام دهد.

  • مشاور منابع انسانی باید بتواند ارائه پیشنهاداتی در جهت بروز رسانی نظام جبران خدمات انجام دهد.

  •  ارائه پیشنهاداتی برای تعدیل نیروی کار هم به منظور افزایش و همچنین در منظور کاهش آن ها البته این کار باید با توجه به برنامه ریزی استراتژیک شرکت انجام شود.

  • قطعا ارائه پیشنهاداتی برای بروز رسانی شرح مشاغل جزو وظایف مشاور منابع انسانی می باشد.

  •  یکی از وظایف مهم این افراد تدوین برنامه استراتژیک منابع انسانی بر اساس جهت گیری های استراتژیک شرکت می باشد.

  • ارائه دادن گزارش دوره ای از اقداماتی که انجام می شود و همچنین ارائه نتایج این اقدامات انجام شده جزو وظایف مهم مشاور منابع انسانی می باشد.

  • انجام دادن مطالعات و همچنین پژوهش های منابع انسانی به صورت Case Study در شرکتی که استخدام شده اید جزو وظایفتان می باشد و باید در این موضوع بسیار اطلاعات داشته باشید.
این وظایف که در بالا به آن ها اشاره کردیم از مهم ترین وظایف یک مشاور منابع انسانی می باشد که باید هرکسی که تمایل دارد در این شغل مشغول به کار بشود بلد باشد. بیشتر مدیر عاملان به دنبال افرادی هستند که در این گزینه ها بهترین باشند.

شرکت مشاوره ای چیست؟

به طور کلی شرکت مشاوره یکی از انواع شرکت های پشتیبان در ایران و سایر نقاط جهان محسوب می شوند. به این صورت که با  عقد قرارداد با شرکت های بزرگتر و یا دولت و شرکت های وابسته به آن کلیه امور مربوط به فرآیند های مهندسی این شرکت ها را به عنوان یک مشاور بر عهده گرفته  و برای خدمات مورد نیاز این شرکت ها در کنار آنها خواهند بود .                               

این شرکت ها با ثبت موضوع فعالیت مهندسی خود و همچنین تعیین محدوده مشاوره و کارایی شرکت و با هدف کمک و بهبود فرآیند های مربوط به این حوزه اقدام می نمایند.

همانگونه که از اسم این شرکت ها مشخص است شرکت های مهندسی مشاور در امور اجرایی وارد نمی شوند و تنها با ارائه خدمات پروژه ای و مشاوره ای و به عنوان مغز متفکر یک رویداد مهندسی کلان وارد کار می شوند .                                       

اعتبار شرکت های مهندسی مشاور سهامی خاص در واقع سرمایه این شرکت ها می باشد، بنابراین با بالاتر رفتن میزان آورده و سرمایه شرکت اعتبار شرکت افزایش خواهد یافت .

شرکت مشاوره شاپرک تمامی ویژگی های مثبت و لازم یک شرکت مشاوره ای را دارا است.(0) نظر

راه شکوفایی شرکت ها با استفاده از مشاوره کسب و کار و مدیریت

چهارشنبه ششم 1 1399

مشاوره کسب و کار یکی از انواع مشاوره، راهنمایی و دریافت اطلاعات است. اگر نیاز دارید کسب و کار یا استارت آپی را راه اندازی کنید، حتما قبل از شروع، از افراد متخصص مشاوره کسب و کار راهنمایی بگیرید. راه اندازی و شروع یک کسب و کار یکی از چالش هایی است که در پیش روی افراد جامعه امروز به خصوص قشر جوان قرار دارد.


همه کسب و کار ها در شروع کار یا میانه راه، به مشکلات و چالش هایی برخورد می کنند که برای رفع آن نیاز به دریافت  مشاوره و راهنمایی دارند. استفاده از خدمات مشاوره کسب و کار ( Business consultant ) باعث می شود، بهره وری و موفقیت در کسب و کار شما افزایش یابد. زمانی که کسب و کار خود را آغاز کرده اید و به فعالیت در آن حیطه مشغول هستید، به نقطه ای می رسید و یا با موانعی برخورد خواهید کرد که باعث می شود، سرعت شما کند شود یا به طور کامل متوقف شود. اینجاست که لزوم یک مشاور حرفه ای و صاحب نظر می تواند راه گشا و نجات دهنده باشد.

مزایای مشاوره کسب و کار

دریافت خدمات مشاوره ای مانند مشاوره کسب و کار در شروع کار، باعث می شود مسیر پیش رو، روشن و قابل پیش بینی باشد و زمانی که شما در مسیر و چالش های پیش رو قرار گرفتید، بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

مشاوره کسب و کار می تواند مسیر پیشرفت را برای شما هموار کند، چرا که مشاوران به دلیل تجربه و دانشی که در این زمینه دارند، می توانند مسیر را به درستی ارزیابی کنند. 

مشاوره کسب و کار یکی از بخش هایی است که حضور آن در هر کسب و کاری مهم و بسیار کارآمد است. این بخش می تواند سهم زیادی از مشکلات و موانع کاری شما را از بین ببرد و از مشکلات آتی جلوگیری کند.

مشاوره مدیریت چیست 

کار اصلی مشاوره مدیریت ارائه مشاوره در زمینه انتخاب راه های بهبود کارایی سازمان به مدیران ارشد آن سازمان می باشد. در حقیقت مشاوره مدیریت یعنی به مدیران یاد بدهید که چگونه می توانند از راه های کم هزینه به درآمدهای بالا برسند. به طور معمول یک مشاوره مدیریت زمان خود را بر اساس تایم کاری خود بین مشتریان تقسیم می کند. از آن جایی که نیاز است یک مشاور مدیریت تایم زیادی با مشتریان خود بگذارند به همین دلیل بیشتر اوقات خود را خارج از دفتر کاری خود می باشد.


اگر در این زمینه فعالیت می کنید باید بدانید که شرکت ها تمایل دارند مشاوره مدیریت خود را به افرادی بسپارند که دارای سطح تحصیلات بالایی باشند (دکتری) و در زمینه خود دارای علم چشمگیری باشند.

بعضی از مشاوران در شرکت و سازمان هایی که نیاز به مشاوره مدیریت دارند به صورت رسمی در آنجا کار می کنند اما بسیاری از مشاور ها به صورت قراردادی و همزمان با چندین شرکت کار می کنند.

وظایف مشاوره مدیریت

وظایف مشاوران مدیریت در حوزه های تخصصی مختلف متفاوت می باشد. مهم ترین وظایف آنها عبارتند از:

  •  یافتن راهکار مناسب و پیشنهاد این راهکارها به مدیران ارشد سازمان و شرکت 

  • انجام دادن مصاحبه فردی با کارکنان و مدیران رده های متفاوت و همچنین بازدید کردن از بخش های مختلف سازمان برای این که بتوانند روش ها، ملزومات را پیدا کنند.

  • ارائه دادن راه حل ها به مدیران و کارفرمایان سازمان برحسب نیازی که آن ها اعلام می کنند.

اگر با مطالعه این مقاله همچنان سوالاتی راجع به مشاوره مدیریت و مشاوره کسب و کار ذهن شما را درگیر کرده است و یا به خدمات مشاوره ای نیاز دارید به شما پیشنهاد می کنیم به سایت شاپرک مراجعه نمایید.


(0) نظر
X