spring

shaapaarak

spring
social
spring

shaapaarak

مشاور منابع انسانی و وظایف آن

سه شنبه بیست و هفتم 12 1398

آنچه که مدت ها است بیان شده است این است که مدیریت منابع انسانی به عنوان شغل تعریف شده است اما در اصل تمامی مدیران یک شرکت وظیفه دارند که مدیریت افراد را بر عهده داشته باشند. در این مقاله می خواهیم درباره مشاور منابع انسانی برایتان صحبت کنیم. با شرکت مشاوره ای شاپرک همراه ما باشید.

وظایف مشاور منابع انسانی چیست؟

 • انجام فرآیند استخدام
 • مدیریت روابط کارکنان
 • آموزش و توسعه کارکنان
 • جبران خدمات و پاداش ها در سازمان
 • ایمنی شغلی کارکنان
 • انجام امور قانونی کار و کارمنداناستراتژی منابع انسانی

استراتژی منابع انسانی در حقیقت به مشکلاتی که کارکنان در سازمان دارند، می پردازد و به این صورت کارفرماها و مدیران ارشد می توانند روی کسب و کار خوشان تمرکز داشته باشند. از آنجایی که استراتژی های منابع انسانی در راستای استراتژی های تجاری هستند به این صورت سازمان را یاری می کنند تا بهره وری اش افزایش یابد، هزینه ها کاهش یابد و کسب و کارش پیشرفت نماید. برای بهره مندی از خدمات مشاور منابع انسانی می توانید به یک شرکت مشاوره ای مراجعه کنید. شرکت مشاوره ای خدماتی مانند مشاوره مدیریت، مشاوره فروش و ... را به مشتریان ارائه می دهند.

در تمامی شرکتها، مدیریت روابط بین کارکنان و کارمندان یکی از کارکردهای مهم دپارتمان مشاور منابع انسانی می باشد. این کار می تواند توسط یک متخصص سرمایه انسانی یا یک زیر مجموعه از دپارتمان منابع انسانی یا حتی با کمک یک مشاور سرمایه انسانی، مدیریت شود.

استراتژی های منابع انسانی، آنچه که سازمان تمایل دارد تا در حیطه مدیریت مشاور منابع انسانی، سیاست ها و فرآیندها انجام دهد و اینکه چگونه این سیاست ها و فرآیندها باید با استراتژی های کسب و کار هم راستا باشند را تعیین می کند.

انجام امور قانونی کار و کارمندان

عدم تبعیت از قوانین می‌تواند به شکایات از محل کار بر اساس شیوه‌های اشتغال ناعادلانه، شرایط نامساعد کاری و نارضایتی عمومی از شرایط کاری منجر شود که می‌تواند بر بهره وری و در نهایت سودآوری تأثیر بگذارد. کارکنان منابع انسانی بایستی از قوانین اشتغال مانند "قانون حقوق مدنی"، "قانون استانداردهای کار منصفانه"، "قانون ملی روابط کاری" و بسیاری دیگر از قوانین و مقررات مطلع باشند.روابط بین کارکنان، یک فرایند از مدیریت منابع انسانی است که به تقویت روابط کارفرما و کارمند از طریق اندازه گیری رضایت شغلی، مشارکت کارکنان و مدیریت تعارض ها و حل منازعات در محیط کار می‌پردازد. یک مشاور منابع انسانی و یا دپارتمان سرمایه انسانی سازمان می‌تواند در مورد نرخ پوشش بیمه با بیمه گذاران مذاکره کرده و فعالیت ها را با مدیر صندوق پس انداز بازنشستگی هماهنگ کند.

کلام آخر

در این مقاله درباره بعضی از مسائل مشاور منابع انسانی صحبت کردیم. شرکت مشاوره ای شاپرک سعی دارد تا اطلاعات شما را در این زمینه بالا ببرد و موضوعات جدیدی را در اختیار شما قرار دهد. مدیریت منابع انسانی می تواند با افزایش بازده کار، اتخاذ تدابیری برای کاهش غیبت کارکنان ، طراحی صحیح مشاغل، پیشگیری از ترک خدمت کارکنان و کاهش هزینه‌های ناشی از آن، طراحی سیستم بهداشت و ایمنی موثر و پیشگیری از بروز حوادث و هزینه‌های ناشی از آن، آموزش مهارت های لازم به منظور حداکثر کردن بازدهی، جذب شایسته ‌ترین افراد، طراحی سیستم حقوق و مزایای رقابتی و جانشین پروری برای مشاغل کلیدی هزینه‌های سازمان را کاهش و سود آن را افزایش دهد.(0) نظر

تضمین موفقیت کسب و کارها

يکشنبه بیست و پنجم 12 1398

در زمان حال به این امر آگاه هستیم که موفقیت هر سازمان و شرکتی به طور مستقیم به استفاده درست و موثر از منابع انسانی بستگی دارد اما آیا مشاور منابع انسانی و مشاوره مدیریت می تواند در این مسیر به مدیران کمک کند ؟

در مبحث مدیریت رفتار سازمانی مدیر موفق مدیری است که بتواند از بیست تا سی درصد توان افراد زیر مجموعه خود بهره بگیرد ولی این را همه ما میدانیم که مدیر خوب و موثر مدیری است که بتواند از هشتاد الی نود درصد توان افراد زیر مجموعه خود بهره بگیرد.

مشاوره مدیریت

احتمالا بدانید که مشاوره مدیریت در واقعیت یک نوع خدمت می باشد؛ این خدمت از نوع راهنمایی می باشد و به متقاضی کمک می کند تا بتواند مسائل مدیریتی و فرصت هایی که برایش پیش می آید را شناسایی و تحلیل کنند.

خدمات اصلی که باید به وسیله مشاوره مدیریت ارائه شود شامل موارد زیر است :

 1. انجام بازنگری و پیشنهاد بهبود، مراحل، سیستم ها، خط منشی ها، روش ها و ارتباطات سازمانی.

 2. معرفی کردن ایده ها، مفاهیم و روش های جدید مدیریتی.

 3. طراحی و انجام مطالعات ویژه، ارائه رهنمود، طراحی و برنامه ریزی و همکاری حرفه ای به خاطر پیاده سازی و اجرا کردن تصمیم های تایید شده

مشاوره منابع انسانی

مشاوره تخصصی و ارائه خدمات به وسیله یک شخص ثالث  برای کمک در کسب و کار ها به حداکثر رساندن کارایی عملیات های منابع انسانی و اجرای سیاست ها و قوانین جدید مناسب در بهترین حالت ممکن توسط مشاور منابع انسانی حاصل می شود. بیشتر آن ها توسط سازمان ها وشرکت ها برای توانایی خود در خصوص ارائه نظرات عینی به عنوان یک فرد بیرون از سازمان یا شرکت به همکاری فراخوانده می شوند.

مشاور منابع انسانی چه میکند ؟

مشاور منابع انسانی باید در شاخه های حسابداری، فروش، آی تی، بازاریابی، فروش، مالی، و البته مدیریت منابع انسانی برای درک بهتر مسائل و ناکارآمدی در منابع انسانی و نحوه درمان آن ها کار بلد باشند.

 بیشتر افرادی که خود را تحت عنوان مشاوره منابع مالی معرفی می کنند  به صورت حرفه ای آموزش دیده اند ویا در حوزه منابع انسانی به اندازه کافی تجربه دارند، چون که ارائه خدمات مشاوره منابع انسانی شامل داشتن درک عمیق از همه چیز از قوانین کارگری گرفته تا مدیریت سازمانی تا اشتغال فرصت برابر و فراتر از آن است

وظایف مشاور منابع انسانی بیشتر اوقات  شامل موارد زیر می شود 

1-مشاوره منابع انسانی در زمینه سیاست ها و رویه های منابع انسانی

2- خدمت به عنوان مشاوران داخلی با تجزیه و تحلیل برنامه های فعلی بخش منابع انسانی

3- باز بینی، ایجاد و اجرای سیاست ها و رویه های HR

4- تضمین کردن خدمات و برنامه های منابع انسانی منطبق با سیاست ها و رویه ها و قوانین کشوری

5- حفظ و آماده سازی گزارش ها مربوط به پروژه های مربوط به منابع انسانی

6- کمک به هماهنگی و ایجاد تغییرات توصیه شده در روند کار

7- توسعه روش ها برای گردآوری و تجزیه و تحلیل داده ها برای پروژه ها و گزارش های خاص 

اگر با مطالعه این متن همچنان سوالاتی راجب منابع انسانی دارید و میخواهید بیشتر با آن آشنا شوید به شما پیشنهاد می کنیم به سایت شاپرک مراجعه کنید.
(0) نظر

مشاوره مدیریت در ایران به چه شکل است؟

پنج شنبه بیست و دوم 12 1398

نوعی خدمات از جانب متخصصان در زمینه مدیریت می باشد که در این نوع خدمات، به سازمان‌ها و ارگان ها در هر حیطه ای که باشند به افزایش بهره‌وری در حوزه‌های مختلف کمک می کند و در نتیجه می توانند سودآوری بیشتری را تجربه کنند. در کشور ما نیز تعداد بسیاری از افراد متخصص ترجیح می‌دهند تا خدمات خود را بدون تعلق به شرکت خاصی به مشتریان خود ارائه بدهند. در حوزه مشاوره مدیریت نیز بسیاری از افراد با توجه به تجارب حرفه‌ای خود اقدام به ارائه خدمات مشاوره مدیریت به صورت آزادکاری می‌نمایند.

حوزه هایی که در مشاوره ی مدیریت به افزایش بهره وری در آن ها می پردازند، عبارتند از:

 • استراتژی

 • منابع انسانی

 • عملکرد 

 • فروش

 • بازاریابی

خدمت رسانی در این حوزه ها به صورت ارائه مشاوره برای مدیریت به منظور حل مشکلات موجود در سازمان یا ارگان مربوطه می باشد.

مشاوره مدیریت در ایران:

در حال حاضر در دنیا روز به روز به مشاورانی که به صورت مستقل در حال ارائه خدمات خود هستند افزوده می‌شود و 20 درصد فعالان این صنعت به صورت فریلنسر در حال ارائه خدمات خود به شرکت‌ها هستند. 


در حال حاضر اکثر شرکت‌های مشاوره مدیریت در ایران در سه حوزه در حال فعالیت هستند:

 • استراتژی و فرایند

 • منابع انسانی

 • بازاریابی 

مشاور منابع انسانی باید در IT، حسابداری ،فروش بازاریابی، مالی و البته مدیریت منابع انسانی برای درک کامل مسائل و ناکارآمدی در منابع انسانی و نحوه درمان آنها ماهر باشند. این مشاورین را می توانید در شرکت مشاوره ای پیدا کنید. اکثر کسانی که خود را تحت نام مشاور منابع انسانی معرفی می نمایند، آموزش حرفه ای دیده اند و یا در حوزه منابع انسانی تجربه کافی را دارند. چرا که ارائه خدمات مشاوره منابع انسانی شامل داشتن درک عمیق از همه چیز ،از مدیریت سازمانی گرفته تا قوانین کارگری تا اشتغال فرصت برابر و فراتر از آن است.

حوزه مشاوره منابع انسانی دارای طیف بسیار وسیعی است که کلیه پرسنل یک سازمان و برنامه های مرتبط با بخش ها و دپارتمانهای یک سازمان را میتواند تحت تاثیر قرار دهد. برخی از مشاوران منابع انسانی خود را Generalists (کسی که به جای تخصص در یک رشته در چند زمینه معلومات کلی دارد) معرفی می کنند، در نتیجه شرکت های کوچکتری را جذب می کنند که ممکن است به خدمات اساسی مربوط به استخدام ،مدیریت عملکرد و اموزش نیاز داشته باشند. این نوع از مشاوره از مهم ترین خدماتی است که تمامی شرکت ها باید از آن بهره مند شوند. در بین تمامی مشاوره هایی که توسط شرکت مشاوره ای ارائه می شود این نوع از مشاوره بیشترین طرفدار را دارد.


بازاریابی:

برخی از مهمترین مسائلی که در مشاوره مدیریت و در حیطه بازاریابی به آن توجه می شود عبارتند از:

 • شناسایی و ارزیابی عوامل محیط بازاریابی

 • شناسایی و تجزیه‌ و تحلیل فرصت‌های بازار

 • بخش‌بندی بازار segmentation

 • انتخاب بازار هدف segment selection

 • جایگاه‌یابی در بازار Positioning

 • طراحی و توسعه آمیخته بازار Marketing Mix

 • تهیه اجرا و کنترل برنامه‌های بازاریابی

 • مشاوره برندینگ و آموزش مدیریت برند (افزایش آگاهی از برند)

از این رو اگر به دنبال یک مدیریت عالی برای کسب و کار خود هستید حتما از مشاورین و متخصصین در زمینه مدیریت کمک بگیرید. پیشنهاد ما برای شما در این حوزه مراجعه به سایت شاپرک می باشد.(0) نظر
X